Profilaktyka chorób uzębienia

Każdy kto raz doznał potwornego bólu zęba, na pewno oddałby wszystko, aby nigdy więcej nie musieć się męczyć z tego typu dolegliwością. Kiedy długo odwlekamy wizytę u stomatologa, taki ból zęba może nam się przytrafić. Dla zdrowia naszej jamy ustnej niezwykle ważna jest profilaktyka. Jak należy zapobiegać chorobom zębów i dziąseł? Przede wszystkim należy odpowiednio przestrzegać higieny jamy ustnej. Nie wystarczy szczotkowanie dwa razy dziennie. Powinno się dobrać odpowiednią pastę do zębów – koniecznie z fluorem. Dodatkowo stosując płyn do płukania jamy ustnej zwalczymy bakterie w niej nagromadzone. Niezbędna jest również nić dentystyczna.

Profilaktyka to jednak nie tylko higiena. To również odpowiednia dieta, a także odpowiednio częste wizyty kontrolne u stomatologa. Bardzo ważne, aby na bieżąco sprawdzać stan swoich zębów. Do dentysty powinniśmy udawać się minimum dwa razy w roku. Dzięki temu większość ubytków, jakie powstają, zostanie wcześnie wykryta, ząb będzie można wyleczyć, a sam zabieg nie będzie bolesny. Unikniemy tym samym nieprzyjemnego leczenia kanałowego, przed którym wielu z nas odczuwa wielkie obawy. Jeśli ktoś cierpi na dentofobię, zawsze może się pocieszać, że wystarczy zastrzyk przeciwbólowy i miejsce leczone zostanie całkowicie znieczulone. Nie unikajmy wizyt u dentysty... Nie możemy bowiem zapominać, że zęby mamy na całe życie!

Strach przed stomatologiem

Wielu z nas odczuwa ogromny strach przed wizytą u lekarza stomatologa. Lęk ten ma nawet swoją medyczną nazwę – jest to dentofobia. Dolegliwość ta paraliżuje dorosłych ludzi niemal jak lęk wysokości czy lęk przed pająkami. Coraz więcej ludzi zmaga się z dentofobią.

Co jest przyczyną strachu przed stomatologiem?

Powodów może być wiele. Sam dentysta nie jest przecież taki straszny.

Najczęściej wizyty boją się dzieci, które swój strach przejmują od rodziców. Bardzo powszechny w Polsce jest wciąż stereotyp dentysty jako lekarza z kleszczami, mimo dawno zmodernizowanego sprzętu.

Inną przyczyną panicznego lęku są traumatyczne przeżycia z poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niewłaściwie założona plomba, brak delikatności podczas bolesnego borowania czy źle podane znieczulenie to najczęściej zabiegi, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć, a każda kolejna wizyta rodzi obawy, iż znów czeka nas to samo.

Jak walczyć z dentofobią?

Trzeba eliminować lęk już przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty. Nie można go nim straszyć, należy je pochwalić, jeśli dzielnie zniosło zabiegi stomatologiczne. Dorośli powinni wybrać jednego zaufanego lekarza, co skutecznie zmniejszy paniczny lęk.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawowy element profilaktyki chorób zębów i dziąseł, a także warunek konieczny do skuteczności leczenia zębów. Jak zatem należy dbać o jamę ustną, aby zniwelować zagrożenia próchnicą i innymi chorobami?

Już od najmłodszych lat dzieci uczą się, jak prawidłowo powinna przebiegać higiena jamy ustnej. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Jest wiele rodzajów past i często nie wiadomo, która z nich jest dla nas najbardziej odpowiednia. Producenci prześcigają się stale poprzez rozmaite reklamy w radiu czy w telewizji. Ogromny wybór utrudnia więc sprawę. Najlepiej jest poradzić się stomatologa. Dobór pasty i szczoteczki zależy bowiem od tego, czy mamy wrażliwe zęby, czy nasze dziąsła krwawią, czy może szyjki zębowe są odsłonięte...

Kolejna ważna uwaga dotyczy techniki szczotkowania. Należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy szczoteczką. Zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić dziąsła, a nawet doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Zęby należy myć minimum dwa razy na dobę, a dobrze jest proces ten powtarzać po każdym większym posiłku.

Dla skuteczniejszej ochrony należy stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna, aby całkowicie pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Po mniejszych posiłkach i przekąskach dobrze jest żuć gumę miętową bez cukru, przywracającą naturalne pH w ustach.

Dieta a zdrowy uśmiech

Na zdrowie naszego uśmiechu wpływa nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale także stosowana przez nas dieta. To co jemy, ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowych i pięknych zębów. W naszym menu powinno się więc znaleźć wiele produktów i dań zawierających niezbędne witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze trzy elementy to: wapń, fosfor oraz wspomagająca przyswajanie wapnia witamina D. Co jeść, aby dostarczać je do organizmu w odpowiedniej ilości?

Wapń znajduje się we wszystkich produktach mlecznych: twarogach, jogurtach, kefirach oraz w serach żółtych, które dodatkowo zawierają drugi niezbędny pierwiastek – fosfor. Orzechy, nasiona słonecznika, dyni i sezamy oraz suszone owoce to również cenne źródła wapnia. W naszej diecie nie może zabraknąć tłustych ryb, które nie tylko zawierają wapń, ale także fosfor i cenne witaminy, a także warzyw – szczególnie kapusty, pietruszki czy brokuł.

Istnieją produkty, które przyczyniają się do wydalania wapnia z naszego organizmu i należy je ograniczyć. Zalicza się tu kawa, czarna herbata, sól.

Niestety na zęby niekorzystnie wpływają wszelkiego rodzaju cukry... Dlatego należy unikać i bardzo ograniczać spożywanie słodyczy. Czekoladki, cukierki, żelki i inne łakocie nie tylko mogą zagrażać naszej figurze, ale także uśmiechowi.