Dieta a zdrowy uśmiech

Na zdrowie naszego uśmiechu wpływa nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale także stosowana przez nas dieta. To co jemy, ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowych i pięknych zębów. W naszym menu powinno się więc znaleźć wiele produktów i dań zawierających niezbędne witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze trzy elementy to: wapń, fosfor oraz wspomagająca przyswajanie wapnia witamina D. Co jeść, aby dostarczać je do organizmu w odpowiedniej ilości?

Wapń znajduje się we wszystkich produktach mlecznych: twarogach, jogurtach, kefirach oraz w serach żółtych, które dodatkowo zawierają drugi niezbędny pierwiastek – fosfor. Orzechy, nasiona słonecznika, dyni i sezamy oraz suszone owoce to również cenne źródła wapnia. W naszej diecie nie może zabraknąć tłustych ryb, które nie tylko zawierają wapń, ale także fosfor i cenne witaminy, a także warzyw – szczególnie kapusty, pietruszki czy brokuł.

Istnieją produkty, które przyczyniają się do wydalania wapnia z naszego organizmu i należy je ograniczyć. Zalicza się tu kawa, czarna herbata, sól.

Niestety na zęby niekorzystnie wpływają wszelkiego rodzaju cukry... Dlatego należy unikać i bardzo ograniczać spożywanie słodyczy. Czekoladki, cukierki, żelki i inne łakocie nie tylko mogą zagrażać naszej figurze, ale także uśmiechowi.