Leczenie implantologiczne – co warto wiedzieć?

Utrata zęba to poważny problem natury estetycznej, psychicznej oraz czynnościowej. Wielu z nas wstydzi się uśmiechać, gdy z zgryzem jest coś nie tak. Brak zęba może być z powodzeniem rozwiązanym problemem. Implantologia funkcjonuje już od ponad 30 lat. Leczenie tego typu jest więc coraz bardziej powszechne i dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym.

Na czym ono polega? Implanty to śruby tytanowe, niewielkich rozmiarów, stanowiące podstawę dla nowej, uzupełnianej korony zęba. Wkręcane są one w zdrowe kości. Jest to zabieg bezbolesny, wykonuje się go bowiem przy miejscowym znieczuleniu.

Zabiegowi wstawiania implantów poddać się może każdy ogólnie zdrowy, dorosły człowiek, o kościach odpowiedniej jakości i gęstości. Jeśli zabieg wykonany jest profesjonalnie, a pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej, nie powinny wystąpić żadne komplikacje. Przez kilka pierwszych dni pacjent powinien zażywać zapisany przez lekarza antybiotyk w celu uniknięcia ewentualnych powikłań w postaci bólu, opuchlizny itp.

Należy wiedzieć również, do jakich zasad powinniśmy się stosować po zabiegu. W pierwszy dzień nie można jeść gorących potraw. Pierwszy posiłek po zabiegu powinien mieć miejsce dopiero po upływie dwóch godzin. Konieczne jest unikanie palenia tytoniu, przynajmniej przez 48 godzin po wstawieniu implanta oraz potraw, które sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej. Dobrze jest płukać jamę ustną płynem dezynfekującym. Po niedługim czasie powinno się również powrócić do szczotkowania zębów. Higiena jamy ustnej ma duży wpływ na efekty leczenia implantologicznego. Dlatego co jakiś czas należy zgłaszać się na profesjonalne czyszczenie zębów do stomatologa.