Zabieg usuwania zęba – co warto wiedzieć?

Niestety czasami może się okazać, że na leczenie zęba jest już za późno. Wtedy należy go usunąć. Usuwanie zęba może być spowodowane również innymi czynnikami, np. gdy uciska on na nerw powodując nerwoból, uciska na inny ząb lub zwyczajnie nie mieści się w łuku szczęki i do korekty ortodontycznej konieczne jest wyrwanie zęba.

Warto wiedzieć, jak należy się przygotować do tego zabiegu. Przede wszystkim należy zjeść przed zabiegiem lekki, ale dość kaloryczny posiłek. Po zabiegu nie będzie można nic jeść przez minimum 2 godziny. Na zabieg zgłaszamy się wypoczęci, stale przyjmowane leki powinniśmy zażyć również w dniu zabiegu – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Po zabiegu opatrunek należy usunąć po około 40 minutach. Do końca dnia powinno się spożywać już tylko letnie, półpłynne posiłki. Należy pamiętać, aby nie płukać ust, a 2-3 godziny po ekstrakcji dobrze jest zastosować zimny okład i unikać przegrzania miejsca, z którego usunięty został ząb. Nie zaleca się również palenia papierosów do końca dnia. Gdyby pojawił się ból, można przyjmować ogólnodostępne leki przeciwbólowe, za wyjątkiem tych zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna).

Od kilku do kilkunastu minut po zabiegu może występować krwawienie, które jednak po upływie tego czasu powinno już ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, warto udać się do lekarza.