Prawidłowa higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawowy element profilaktyki chorób zębów i dziąseł, a także warunek konieczny do skuteczności leczenia zębów. Jak zatem należy dbać o jamę ustną, aby zniwelować zagrożenia próchnicą i innymi chorobami?

Już od najmłodszych lat dzieci uczą się, jak prawidłowo powinna przebiegać higiena jamy ustnej. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów. Jest wiele rodzajów past i często nie wiadomo, która z nich jest dla nas najbardziej odpowiednia. Producenci prześcigają się stale poprzez rozmaite reklamy w radiu czy w telewizji. Ogromny wybór utrudnia więc sprawę. Najlepiej jest poradzić się stomatologa. Dobór pasty i szczoteczki zależy bowiem od tego, czy mamy wrażliwe zęby, czy nasze dziąsła krwawią, czy może szyjki zębowe są odsłonięte...

Kolejna ważna uwaga dotyczy techniki szczotkowania. Należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy szczoteczką. Zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić dziąsła, a nawet doprowadzić do infekcji bakteryjnej. Zęby należy myć minimum dwa razy na dobę, a dobrze jest proces ten powtarzać po każdym większym posiłku.

Dla skuteczniejszej ochrony należy stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna, aby całkowicie pozbyć się bakterii z jamy ustnej. Po mniejszych posiłkach i przekąskach dobrze jest żuć gumę miętową bez cukru, przywracającą naturalne pH w ustach.