Stomatologia zachowawcza

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia, stawu skroniowo-żuchwowego i błony śluzowej jamy ustnej. Nikomu z nas pojęcie to nie jest obce. Dobrze wiemy, czym zajmuje się lekarz stomatolog, co nas czeka, gdy udajemy się na wizytę do jego gabinetu.

Stomatologia dzieli się na kilka specjalności, między innymi zalicza się tutaj stomatologię zachowawczą, której znaczny obszar poświęcony jest kolejnej specjalności – endodoncji.

Stomatologia zachowawcza to dziedzina zajmująca się profilaktyką próchnicy zębów, a także leczeniem już istniejących ubytków próchniczych.

Endodoncja to z kolei dział, który nie jest nam obcy z powodu metody, jaką się w niej stosuje – metody leczenia kanałowego. Endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba – leczenie endodontyczne stosuje się między innymi w przypadku bardzo głębokich ubytków próchniczych, martwicy miazgi czy po złamaniu zęba.

Leczenie kanałowe powinno być jednak ostatecznością – żywy ząb bowiem jest o wiele bardziej wartościowy. Jeśli jest taka możliwość powinno się go leczyć metodą tradycyjną. Gdy jednak na to jest za późno, leczenie kanałowe zawsze jest lepszą alternatywą niż usunięcie chorego zęba. O wszystkim oczywiście decyduje lekarz.