Strach przed stomatologiem

Wielu z nas odczuwa ogromny strach przed wizytą u lekarza stomatologa. Lęk ten ma nawet swoją medyczną nazwę – jest to dentofobia. Dolegliwość ta paraliżuje dorosłych ludzi niemal jak lęk wysokości czy lęk przed pająkami. Coraz więcej ludzi zmaga się z dentofobią.

Co jest przyczyną strachu przed stomatologiem?

Powodów może być wiele. Sam dentysta nie jest przecież taki straszny.

Najczęściej wizyty boją się dzieci, które swój strach przejmują od rodziców. Bardzo powszechny w Polsce jest wciąż stereotyp dentysty jako lekarza z kleszczami, mimo dawno zmodernizowanego sprzętu.

Inną przyczyną panicznego lęku są traumatyczne przeżycia z poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Niewłaściwie założona plomba, brak delikatności podczas bolesnego borowania czy źle podane znieczulenie to najczęściej zabiegi, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć, a każda kolejna wizyta rodzi obawy, iż znów czeka nas to samo.

Jak walczyć z dentofobią?

Trzeba eliminować lęk już przed pierwszą wizytą dziecka u dentysty. Nie można go nim straszyć, należy je pochwalić, jeśli dzielnie zniosło zabiegi stomatologiczne. Dorośli powinni wybrać jednego zaufanego lekarza, co skutecznie zmniejszy paniczny lęk.