Leczenie zębów a ciąża
- Szczegóły
- Kategoria: zdrowie zębów
- Opublikowano: wtorek, 20, marzec 2012 09:48
- Odsłony: 3073
Wiele kobiet skarży się na pogorszenie stanu swojego uzębienia po okresie ciąży. Wiele z nich jednak nie zdaje sobie sprawy, że to nie stan bycia w ciąży należy obwiniać o ten fakt, ale być może je same. Kobiety w ciąży mają skłonności do podjadania między posiłkami, często nie są to wcale zdrowe przekąski. Słone i słodkie przysmaki negatywnie wpływają na stan uzębienia. Być może właśnie to jest główną przyczyną pojawienia się problemów w jamie ustnej? Próchnicy można skutecznie zapobiec – odpowiednia dieta, trochę samozaparcia oraz wzorowa higiena jamy ustnej na pewno rozwiążą problem. Jeśli jednak ubytki zębów pojawią się podczas ciąży, nie ma żadnych przeciwwskazań do ich leczenia. Warto udać się do stomatologa i wymagające leczenia zęby czym prędzej poddać zabiegowi. Oczywiście inaczej sprawa wygląda w przypadku leczenia bardziej skomplikowanego, np. kanałowego czy usuwania zęba. Decyzję podejmuje lekarz. Jeśli usunięcie lub leczenie zęba można bez żadnego ryzyka odłożyć w czasie aż do porodu, to najlepiej jest właśnie z tym poczekać.
W czasie ciąży nie można jednak lekceważyć poważniejszych chorób dziąseł i głębszych ubytków próchniczych. Mogą one bowiem wywołać infekcje zagrażające zdrowiu przyszłej matki i jej dziecka.
Leczenie implantologiczne – co warto wiedzieć?
- Szczegóły
- Kategoria: zdrowie zębów
- Opublikowano: wtorek, 20, marzec 2012 09:48
- Odsłony: 2981
Utrata zęba to poważny problem natury estetycznej, psychicznej oraz czynnościowej. Wielu z nas wstydzi się uśmiechać, gdy z zgryzem jest coś nie tak. Brak zęba może być z powodzeniem rozwiązanym problemem. Implantologia funkcjonuje już od ponad 30 lat. Leczenie tego typu jest więc coraz bardziej powszechne i dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym.
Na czym ono polega? Implanty to śruby tytanowe, niewielkich rozmiarów, stanowiące podstawę dla nowej, uzupełnianej korony zęba. Wkręcane są one w zdrowe kości. Jest to zabieg bezbolesny, wykonuje się go bowiem przy miejscowym znieczuleniu.
Zabiegowi wstawiania implantów poddać się może każdy ogólnie zdrowy, dorosły człowiek, o kościach odpowiedniej jakości i gęstości. Jeśli zabieg wykonany jest profesjonalnie, a pacjent odpowiednio dba o higienę jamy ustnej, nie powinny wystąpić żadne komplikacje. Przez kilka pierwszych dni pacjent powinien zażywać zapisany przez lekarza antybiotyk w celu uniknięcia ewentualnych powikłań w postaci bólu, opuchlizny itp.
Należy wiedzieć również, do jakich zasad powinniśmy się stosować po zabiegu. W pierwszy dzień nie można jeść gorących potraw. Pierwszy posiłek po zabiegu powinien mieć miejsce dopiero po upływie dwóch godzin. Konieczne jest unikanie palenia tytoniu, przynajmniej przez 48 godzin po wstawieniu implanta oraz potraw, które sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej. Dobrze jest płukać jamę ustną płynem dezynfekującym. Po niedługim czasie powinno się również powrócić do szczotkowania zębów. Higiena jamy ustnej ma duży wpływ na efekty leczenia implantologicznego. Dlatego co jakiś czas należy zgłaszać się na profesjonalne czyszczenie zębów do stomatologa.
Zabiegi stomatologiczne coraz częściej prywatnie
- Szczegóły
- Kategoria: zdrowie zębów
- Opublikowano: wtorek, 20, marzec 2012 09:48
- Odsłony: 14500
Większości z nas stomatologia kojarzy się jedynie z bolesnym rwaniem lub leczeniem zębów. Jest jednak wiele innych zabiegów, które wykonywane są dla naszego dobra w gabinecie dentystycznym. Niektóre zabiegi oferowane przez profesjonalne gabinety służą nawet poprawieniu naszej urody. Zaliczyć tu można przede wszystkim wybielanie zębów oraz usuwanie kamienia nazębnego. Nowoczesna medycyna pozwala na upiększenie naszego uśmiechu. Niektórzy ludzie obdarzeni są przez naturę naturalnie pięknymi, białymi i równymi zębami. Inni muszą niejednokrotnie wiele inwestować w swój uśmiech. Korzystają z zabiegów stomatologicznych czy również bardzo często ortodontycznych. Jednak nie ma co ukrywać, że nowoczesne zabiegi dentystyczne kosztują... Nie wszystkie rodzaje leczenia refundowane są z ubezpieczalni. Np. leczenie kanałowe zębów trzonowych jest pełnopłatne. Pacjent w przychodni nie ma wyboru co do koloru wypełnienia ubytku. Coraz częściej wielu z nas woli od razu udać się do prywatnego gabinetu, do swojego wybranego stomatologa. Zazwyczaj jest to lekarz, którego polecił nam ktoś bliski. Wolimy zapłacić często naprawdę wysokie kwoty, ale dzięki temu możemy również wymagać wysokiej jakości wykonania usługi.
Zabieg usuwania zęba – co warto wiedzieć?
- Szczegóły
- Kategoria: zdrowie zębów
- Opublikowano: wtorek, 20, marzec 2012 09:48
- Odsłony: 2923
Niestety czasami może się okazać, że na leczenie zęba jest już za późno. Wtedy należy go usunąć. Usuwanie zęba może być spowodowane również innymi czynnikami, np. gdy uciska on na nerw powodując nerwoból, uciska na inny ząb lub zwyczajnie nie mieści się w łuku szczęki i do korekty ortodontycznej konieczne jest wyrwanie zęba.
Warto wiedzieć, jak należy się przygotować do tego zabiegu. Przede wszystkim należy zjeść przed zabiegiem lekki, ale dość kaloryczny posiłek. Po zabiegu nie będzie można nic jeść przez minimum 2 godziny. Na zabieg zgłaszamy się wypoczęci, stale przyjmowane leki powinniśmy zażyć również w dniu zabiegu – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.
Po zabiegu opatrunek należy usunąć po około 40 minutach. Do końca dnia powinno się spożywać już tylko letnie, półpłynne posiłki. Należy pamiętać, aby nie płukać ust, a 2-3 godziny po ekstrakcji dobrze jest zastosować zimny okład i unikać przegrzania miejsca, z którego usunięty został ząb. Nie zaleca się również palenia papierosów do końca dnia. Gdyby pojawił się ból, można przyjmować ogólnodostępne leki przeciwbólowe, za wyjątkiem tych zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna).
Od kilku do kilkunastu minut po zabiegu może występować krwawienie, które jednak po upływie tego czasu powinno już ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, warto udać się do lekarza.
Znieczulenie komputerowe w leczeniu zębów
- Szczegóły
- Kategoria: zdrowie zębów
- Opublikowano: wtorek, 20, marzec 2012 09:48
- Odsłony: 2782
Wielu z nas panicznie boi się bólu towarzyszącego leczeniu zębów. Siadając na fotel mamy ochotę od razu krzyczeć „znieczulenie poproszę!”. Osoby, które boją się i dentysty, i strzykawek, z pewnością ucieszą się z nowoczesnej metody podawania znieczulenia – jest to znieczulenie komputerowe. Podaje się je za pomocą specjalnego systemu o nazwie The Wand, a ilość i ciśnienie wprowadzania środka kontrolowane są przez mikroprocesorowy układ kontrolny. Dzięki temu płyn wtłaczany jest pod znacznie mniejszym ciśnieniem niż przy użyciu tradycyjnej strzykawki, co z kolei umożliwia jego miejscowe wchłonięcie. Jest to znacznie bezpieczniejsze dla pacjentów. The Wand wprowadza środek znieczulający zupełnie bezboleśnie, nie towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie rozpychania naczyń krwionośnych ani pieczenie. Nie odstrasza również swoim wyglądem, co ma miejsce, gdy lekarz podaje znieczulenie strzykawką. Płyn wtłaczany jest z prędkością fizjologiczną, dlatego znacznie zmniejsza się ryzyko wstrząsu. Podawanie znieczulenia w tradycyjny sposób – strzykawką – może zagrażać zdrowiu pacjenta, u którego ryzyko wystąpienia wstrząsu jest tym większe, im bardziej jest on wrażliwy na ból i im większy odczuwają strach przed samym znieczuleniem. Dlatego właśnie nowatorskie rozwiązanie, jakim jest znieczulenie komputerowe, o wiele bardziej wpływa na jakość i efektywność zabiegów stomatologicznych.